Ажурирана студија за инвестициското однесување на населението на Конфедерацијата беше презентирана од службата „Маниленд“.

Девет од десет Швајцарци (89%) кои учествувале во истражувањето изјавиле дека барем дел од заштедата чуваат на лични банкарски сметки. Ова е најпопуларниот начин да заштедите пари. Штедните сметки (83% од населението чува пари на нив) се помалку популарни, иако, како општо правило, предвидуваат повисока каматна стапка.

Третата најпопуларна форма на „инвестиција“ е чувањето готовина дома (71%). Во исто време, само 8% од испитаниците чуваат големи суми пари дома.

Секој трет Швајцарец инвестира во недвижен имот, секој четврти – во акции на швајцарски компании и злато. Речиси секој петти има инвестирано во криптовалута, имено Биткоин.

Репрезентативното истражување на Moneyland опфати 1.500 луѓе од регионите во Швајцарија каде што се зборува германски и француски.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...