Постојаното топло време негативно влијае на снабдувањето со јаглеводороди на Швајцарија.

На меѓународниот пазар има доволно количество нафтени деривати, но во последно време испораките во Швајцарија доцнат. Главната причина е што поради продолжената суша, нивото на водата во Рајна падна на рекордно ниско ниво, што лошо се одрази на трговската пловидба на реката.

За да се обезбеди снабдување со нафтени деривати, Федералната канцеларија за снабдување на националната економија (Bundesamt für wirtschaftliche Landesversorgung, BWL) одлучи привремено да го намали износот на задолжителните залихи на државната стратешка резерва за 6,5%, соопшти агенцијата. Оваа мерка ќе важи од 25 јули до почетокот на септември 2022 година.

Исто така, според BWL, прекуграничната железничка услуга е погодена од прекини и масовни доцнења поради недостаток на персонал и градежни работи. Последен пат одлуката за намалување на стратешкиот резерват беше донесена во сувото лето на 2018 година, кога транспортот долж Рајна беше исто така возможен само во многу ограничен обем.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...