Тешката судбина на агломерациите на нашата планета. Премногу промени во животот на човештвото се манифестираат пред сè токму таму каде што човекот напредува, а природата се повлекува. Љубопитните патници кои го истражуваат регионот на Цирих ќе мора да учествуваат во потрагата: како да не се изгубите во урбаните пејзажи и да откријат што точно е нивно, традиционално и важно за кантонот Швајцарија, кој е на прво место според бројот на жители на квадратен километар. Ви кажуваме колку е интересно и информативно да го поминете времето во градот Цирих, каде што можете да уживате во слаб ветер, чиста вода во реката и езерото, загреани камења од стари куќи и ароми на слатки колачи и чоколада.

Погледнете ги урбаните ремек-дела на современата уметност
Форматот на публикацијата не дозволува да ги наведете сите предмети на кои можете да „сопнете“ во градот, па затоа ќе се обидеме да го привлечеме вашето внимание само на најинтересните според нашето мислење. Вообичаената практика во многу големи градови ги лиши музеите, галериите и изложбените сали од ексклузивното право на современа уметност. Одамна им припаѓа на луѓето, кои одлучуваат дали да размислат за идејата што ја вложил мајсторот во неговата работа или едноставно да користат друг уметнички објект како додаток на градските хоризонтали и вертикали, каде што можете да се соберете со пријателите и да имате гризете да јадете, пратете ги децата да ползат или дури и да се кријат од ветер и дожд. На љубопитните им се нудат таблички со името и името на авторот. Заинтересираните ќе најдат дела од Ники де Сент Фал, Макс Бил, Ото Минч, Хенри Мур, Ханс Ешбахер и Силвио Матиоли во центарот на градот. Матиоли) и многу други автори. Можете да допрете со вашите раце!

Прошетајте покрај најпознатите примери на модерна архитектура
Иконското име на биотехнолошкиот архитект им е познато на многумина кои се делумни на оригиналните концепти за изградба на функционални згради. За земјата каде што студирал и отворил своја канцеларија, Сантијаго Калатрава (1951) работел со ентузијазам. Во Цирих, побарајте стилски иконски структури слични на диносауруси на железничката станица Стаделхофен (Bahnhof Stadelhofen), адвокатската библиотека (Bibliothek des Rechtswissenschaftlichen Instituts) и Студентската куќа на универзитетот (Alumni-Haus). Најдобрите претставници на британската архитектонска елита беа забележани во градот на реката Лимат. Благодарение на Сер Норман Фостер (Норман Роберт Фостер, 1935 година), историската зграда на хотелот Долдер Гранд доби две модерни доградби, а Дејвид Алан Чиперфилд (Дејвид Алан Чиперфилд, 1953) нарача дизајн на нова зграда за да ја прошири изложбата на Музеј на уметност (Kunsthaus Цирих). Новата зграда е обновена, нејзините сали ги чекаат своите „жители“, музејот треба да ги отвори вратите есента 2021 година. Новиот кварт Europaallee (Europaallee) – комплекс од различни канцеларии, продавници, станбени згради, ресторани, па дури и образовни институции – го направија различни дизајнерски бироа во Цирих, познати се имињата на архитектите. На пример, еден од нив, Макс Дадлер (Max Dudler, 1949), успева да ги интегрира бисерите на швајцарскиот минимализам во рационализмот на модерната архитектура.

Посетете ја западната страна на градот
Популарниот концепт за обнова на поранешните фабрички згради беше реализиран и на љубопитен начин во Цирих. Зад ѕидовите на старото бродоградилиште (Шифбау), внимателно и прецизно изградено од тули во 19 век, машините повеќе не работат, тука веќе не се произведуваат турбини и мотори за бродови. Наместо врева од сериозна продукција, сега тука има музика – класична и модерна. Се формираше одлично место за посетителите на театарот – во градот одеднаш се појавија неколку театарски сцени. Откако отидовте на прошетка во западниот кварт на Цирих (Züri West), вреди да се вооружите со нашите упатства за да не пропуштите интересни работи – на пример, продавниците, клубовите и рестораните на Виадуктот (Viadukt) совршено се вклопуваат под високите сводови на железничкиот мост; да се напие шолја кафе или ручек во највисоката зграда во Цирих, Prime Tower; да се запознаат со следните идеи на современи уметници кои самоуверено ја окупираа зградата на поранешната пиварница Löwenbrau. Авторите на проектот за трансформација на пиварницата во 2017-2019 се сопствениците на сопственото биро, Анет Гигон и Мајк Гајер. Тие дизајнираа повеќе од една интересна зграда, повеќе од десетина музеи во Европа, вклучувајќи го и Музејот за колекција на слики од Ернст Кирхнер во Давос (Музеј Кирхнер Давос, Ернст Кирхнер, 1880-1938) или познатиот Транспортен музеј во Луцерн (Веркехршаус der Schweiz).

Помеѓу комплексот Вијадукт и кулата Prime има неколку важни места за разгледување, градината Frau Gerolds е ресторан во многу необичен простор; и куп од речиси дваесетина стари контејнери видливи од далеку – сопственото седиште на компанијата

Фрајтаг, кој дошол до идеја да им даде втор живот на тенди на камиони и појаси за автомобилски седишта. Кесите направени од вакви рециклирани материјали, кои веќе виделе многу во нивните животи, ги оставаат производите на познатите брендови далеку зад популарноста. И што друго ја загрева душата на сопственикот, покрај вистинското учество во програмата за рециклирање – секој производ е единствен. Ако сте подготвени да надминете 110 чекори, одете на платформата за набљудување на најгорниот контејнер. Восхитувајте се на глетката, а во исто време наведете каде да одите понатаму.

Поминете неколку часа во главниот спа центар
По речиси 130 години славна историја на пиво, сопствениот бренд на Хурлиман премина во рацете на холдингот Feldschlösschen. Откако успешно се справи со задачата, Алтамер Хочули ги редизајнираше фабричките згради во комплекс згради каде брзо се преселија канцелариите на Google, бутик хотел, прекрасен велнес центар – овде, пливајќи во базенот на врвот на поранешната фабрика, можете да уживате панорамата на градот. А водата во базените е минерална, од истите извори кои обезбедувале вода за варење. Имаше случај, се продаваше во шишиња под брендот Aqui.

www.huerlimann-areal.ch

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...