Анонимна анкета меѓу 1.500 жители на Швајцарија на тема ситни кражби спроведоа експерти од онлајн платформата moneyland.ch. Повеќето од испитаниците признале дека барем еднаш во животот земале туѓо.

„Кражба“ во анкетата беше сфатена како самата кражба, како и неплаќање за примени стоки или услуги. Така, 39% од испитаниците рекле дека барем еднаш не платиле за патување во јавниот превоз. Речиси секој трет крадел на работното место. Околу четвртина од испитаниците понеле со себе работи кои не им припаѓаат од хотелите.

19% од испитаниците краделе од продавниците на Migros, 17% од Coop, 9% од Lidl, 9% од Aldi. 18% не платиле за ручек во ресторан, 16% на каси за самопослужување во малопродажните места. 14% краделе од пријатели или роднини, 8% од аптека, 7% од пошта и 7% од банка.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...