Арт Базел се врати минатата година, но само оваа година Арт Базел се врати вистински. Познатиот меѓународен саем, кој не ја прослави својата полувековна годишнина во првата година од пандемијата, ќе ги отвори вратите за пошироката јавност на 16 јуни 2022 година. Како во старите денови.

Сепак, старите денови повеќе нема да постојат. На прес-конференцијата пред отворањето на Арт Базел, Марк Шпиглер, главниот директор на изложбата, го започна својот говор со споменување на „воениот конфликт што Русија го покрена во Украина“ и презентирајќи ги делата на украинските уметници изложени на различни места во градот во овој период. Единаесет (од повеќе од 150) пара фотографии, на пример, од најновата серија на Борис Михаилов „Искушението на смртта“ (2017-2019) ќе бидат изложени на фасадите на културните институции во Базел, како и во градот Сала.

Но, да се вратиме на огромните сали на Арт Базел и неговиот познат дел Unlimited, кој оваа година содржи 70 проекти од големи размери. Амбициозно и без преседан во својата разновидност на дела: монументални скулптури и огромни инсталации, видео и фото серии, ѕидни слики и перформанси – од историски значајни дела до современи дела.

Кураторот на Арт Базел, Џовани Кармин рече дека „Неограничена 2022 година е дефинитивно интензивна и покажува одраз на контроверзната ера во која живееме. Моќен израз на тоа е полиморфниот хор на уметнички гласови кои пеат во знак на протест против изолацијата, осаменоста и рамнодушноста. Пеењето станува се погласно и појасно“.

Напнатоста на изложбата навистина се чувствува. Надеж исто така. До крајот на неделата имате можност да се прошетате низ изложбата, но во меѓувреме погледнете ги нашите фотографии од Unlimited 2022.

Повеќе информации: artbasel.com

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...