Десетици илјади кревети подготвени за ВРЛ од Украина се празни.

Приближно 24.000 бегалци беа примени од швајцарските домаќинства. Ова е околу половина од вкупниот број. Останатите живеат во државни институции. Во моментов има најмалку 52.500 легла на располагање, според swissinfo.ch, повикувајќи се на швајцарска невладина организација Campax.

На 12 март 2022 година, Швајцарија воведе колективна заштита за сите бегалци од Украина и за прв пат во историјата го активираше статусот на престој С. ВРЛ добиваат право да живеат, да работат, вклучувајќи самовработување, медицинско осигурување, социјална помош, помош во наоѓање и плаќање на станови.

Според неодамнешната одлука на Државниот секретаријат за миграција, во случај на долго отсуство на украински бегалец во Швајцарија, неговиот специјален статус ќе биде укинат. Ваква одлука ќе биде донесена доколку лицето во рок од три месеци престојувало во матичната земја повеќе од 15 дена или престојувало во трета земја повеќе од два месеци.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...