Сојузниот завод за статистика на Конфедерацијата ги претстави податоците за инфлацијата за јуни 2022 година. Во текот на месецот цените се зголемија за 0,5%.

Од почетокот на годината цените во земјава се зголемени за 4,5%, а на годишно ниво за 3,4%. Ова е повеќе отколку што очекуваа многу експерти. И ова е најбрзиот раст од 1993 година. За прв пат во изминатите 14 години, инфлацијата во земјава се искачи над 3%. Главната движечка сила зад инфлацијата во Швајцарија е зголемувањето на цените на енергијата.

Во средината на јуни годинава, швајцарската народна банка ја зголеми основната каматна стапка. Се предвидуваше дека инфлацијата ќе достигне врв од 3,2% во третиот квартал од 2022 година. После тоа, се очекуваше забавување на стапките на раст. Сепак, предвидувањата не се остварија.

Во исто време, инфлацијата во Швајцарија е значително пониска отколку во земјите од еврозоната (според резултатите од јуни – 8,6%, ова е апсолутен рекорд) и во САД (според резултатите од мај – 8,6%. ова е рекорд од 1981 година).

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...