Во голем број европски земји, уште едно зголемување на инциденцата на инфекција со коронавирус се должи на ширењето на подваријантата на сојот Omicron BA.5.

Конкретно, во Португалија дневно се регистрираат над 30.000 нови случаи на „коронавирус“. Инциденцата за седум дена до почетокот на мај е тројно зголемена. Инциденцата е во пораст и во Германија. Вирусните варијанти BA.5 како и BA.4 веќе се на списокот на варијанти што ги интересира Светската здравствена организација.

„Нов бран на инфекција во летните месеци не може да се исклучи, со оглед на новите подопции“, рече Симоне Бухман од Федералната канцеларија за здравство, Блик го цитира експертот. Можно е општо зголемување на инциденцата, како и локални епидемии. Невакцинирани во ризик. Во исто време, според Бухман, лекарите не очекуваат дека појавата на подваријанти на коронавирусот ќе повлече воведување нови рестриктивни мерки и ќе создаде оптоварување на националниот здравствен систем.

Во моментов, 99% од случаите на инфекција со коронавирус во Швајцарија се јавуваат во „стариот“ сој Omicron BA.1.1.529.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...