Малку повеќе од половина од Конфедеративците велат дека не спијат добро, а секој петти го оценува својот сон како „лош“ или „многу лош“.

Крцкањето на забите, рчењето и грчевите се само некои од факторите кои го спречуваат добар сон, според студијата за здравствена прогноза на Sanitas. Во истражувањето учествувале приближно 2.000 жители на Швајцарија на возраст од 18 до 74 години.

Швајцарците од германското говорно подрачје во земјата најмалку се жалат на сонот (19% од испитаниците имаат лош сон), меѓу жителите на регионите во кои се зборува француски, секој четврти спие лошо, во Тичино 32% од испитаниците имаат проблеми со спиење. Според статистичките податоци, жителите на градовите спијат полошо од жителите на селата.

Главните причини за лошиот сон се стресот и анксиозноста. Овие фактори ги споменале над 90% од испитаниците. Списокот на причини кои го спречуваат добриот сон вклучува и употреба на мобилни телефони, компјутери и телевизор непосредно пред ноќниот одмор, лоша исхрана, консумирање алкохол, недостаток на физичка активност. Речиси еден од 10 Швајцарци е принуден да зема лекови за да си го подобри сонот, пишува Watson.ch.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...