Швајцарија е во првите 7 земји во светот според бројот на жители со повеќе од еден милион американски долари во нивниот имот.

Во 2020 година во Швајцарија живееле 459.000 милионери, во 2021 година – 479.000, произлегуваат од податоците на World Wealth Report објавени од консултантската компанија Capgemini. Во однос на бројот на милионери, Швајцарија е надмината само од САД (7,46 милиони луѓе), Јапонија (3,652 милиони), Германија (1,633 милиони), Кина (1,535 милиони), Франција (775 илјади) и Велика Британија (609 илјади). .

Генерално, бројот на доларски милионери во светот се зголеми во 2021 година, потпомогнат од закрепнувањето на пазарните услови по пандемијата на коронавирус и растот на цените на акциите. Вкупното богатство на најбогатите луѓе во светот се зголеми за 8% до 86 трилиони долари во текот на годината.

Прогнозите за раст за тековната година се прилично скромни. Се очекува дека широкото зголемување на каматните стапки од страна на централните банки во борбата против високата инфлација ќе доведе до одлив на пари од берзите. Ова ќе влијае на вредноста на хартиите од вредност.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...