Студија за односите со соседите во Швајцарија беше спроведена од специјалисти од Институтот Готлиб Дутвајлер.

Повеќето Швајцарци не одржуваат блиски контакти со соседите, иако многу им веруваат, вели Јакуб Самоховиц, еден од авторите на студијата. Три четвртини од оние кои учествувале во истражувањето велат дека се чувствуваат безбедно. Девет од десет Швајцарци им веруваат на своите соседи, пишува Blick, повикувајќи се на студија.

Во исто време, речиси половина од испитаниците признале дека би сакале поретко да ги вознемируваат. Тие самите се трудат да не им предизвикуваат непријатности на другите.

За многу Швајцарци, постојаното трошење време во разговор со соседите на шолја кафе е лошо сценарио. Само една третина од испитаниците би сакале почесто да комуницираат.

Пандемијата имаше многу позитивно влијание врз нивото на доверба меѓу соседите во Швајцарија – луѓето доаѓаа да им помогнат на оние на кои им беше потребна, носеа лекови и храна. Взаемната помош ги зближува луѓето.

Како дел од студијата беа интервјуирани 1021 лице од различни региони во земјата.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...