Швајцарската царина евидентирала увоз на три тони злато од Русија во Конфедерацијата. Сепак, кој точно го увезол благородниот метал, останува непознато. Главните швајцарски рафинерии не купуваа злато.

Испораките на благородниот метал од Русија беа направени за прв пат од февруари 2022 година. Ваквиот потег може да демонстрира омекнување на позицијата на индустријата во однос на рускиот метал, чиешто снабдување беше забрането во февруари, претходно објави Блумберг.

Повеќето рафинери одбија да примат злато од Русија откако Здружението за пазар на шипки во Лондон ги отстрани руските производители од својата акредитирана листа. Во исто време, одлуката на Здружението не ја ограничува преработката на руски благородни метали од други компании за преработка.

Швајцарија е дом на четири од најголемите рафинерии во светот (вкупно пет), кои обработуваат вкупно две третини од светското злато. Меѓутоа, швајцарските фабрики не купувале злато од Русија, како што објави швајцарското здружение на производители и трговци со благородни метали на својата веб-страница. Се известува дека ниту еден од членовите на Здружението (тоа не се само преработувачки погони) нема никаква врска со увозот на благородниот метал.

Теоретски, компаниите за накит или часовници, како и приватните инвеститори, би можеле да купат злато.

Претходно се дозна за плановите на Европската унија да воведе нови ограничувања против Русија. Се разговара токму за забраната за снабдување со руско злато.

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.domamk.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...